İzmir'e göç eden rum vatandaşlarımızın orada yapmış oldukları müzik neresinden bakarsanız bakın, ana vatan'dır, Türkiye'dir, ana vatana duyulan özlemdir. Rembetiko olarak isimlendirilen bu müziğin ilk örneklerinde Türkçe kelimelere bol bol rastlanılır. Zaten Rembetiko müziğinin hemen hemen bütün sanatçıları da Türkiye doğumlu rumlardır.

Yunan hükümeti, içerisinde bir şekilde Türkiye olan bu müziği yasaklar. Ve rembetiko illegal olarak yer altında yapılmaya başlanır.

Yine Rembetiko isimli Yunan filmi içerisinden kesip çıkarttığım aşağıdaki video, Rembetiko'nun yasaklanışını, neden yasaklandığını ve rum vatandaşlarımızın oradaki yaşamlarını çok iyi bir şekilde özetlemektedir. Mutlaka indirin ve izleyin. En güzel türkülerimizden birisi olan İzmirin kavakları, asıl ismi ile Ödemiş Kavaklarıdır. O dönemde gerçek ismi ile söylenmektedir. Daha sonra İzmirin Kavakları olarak değişecektir.

Aşağıdaki indir linkini tıkladığınızda açılacak olan sayfa içerisinde, söz konusu video'yu direkt olarak play etmesinin yanısıra, player'ın hemen altında "Please Wait .." şeklinde bir mesaj belirecek, bir süre sonra bu mesaj kalkacak ve "Download File" şeklinde bir link görünecektir. Bu linki tıklayarak video'yu bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

   Sarki  Ödemiş Kavakları www.zeybetiko.com
Beste   
Sozler  
Soyleyen   
Tur   Zeybek
   indir
Not: Linkini verdigimiz bu video klip, egitimini
verdigimiz danslarla ilgili tanitim ve fikir
verme amaclidir. Indirdikten sonra 24 saat
icerisinde silmelisiniz. Yasal sorumluluklar
tamamen size aittir ...