Sirtaki | Hasapiko | Hasaposerviko | Zeybek | Zeybetiko | Sirto'larAnadolu topraklarinda dogup Yunanistan topraklarinda baska bir yol bulup gelisen bir diger dans da zeybektir. Rembetler tarafindan söylenen Zeybek türküleri, karsi tarafin zeibekiko türkülerinden de etkilenmis ve zeimpekiko adi verilen yeni bir müzik türü olusmustur. Bu müzik altinda yapilmakta olan dansa genel olarak; Türkler zeybek, Yunanlilar ise zeibekiko adini vermektedir.

Bize göre ise bu dans ne "zeybek" ne de "zeibekiko" dur. Bu dansin adi; "zeybetiko" dur.

Çünkü bu dans her ikisinden de ortak bazi tavirlar ve figürler içermekle birlikte yine de hem zeybek dansindan hem de zeibekiko dansindan bir miktar farklidir. Herseyden önce durus farki vardir.
Zeybek dansi için "efe'lerin dansi", Zeybetiko dansi için "bitirimlerin dansi" diyebiliriz. Böylece her iki dans arasindaki karakteristik fark hemen ortaya çikar.

Benzer bir karsilastirmayi da zeibekiko için yapabiliriz. Zeibekiko genel olarak daha yumusak görünümlü, daha hareketli ve daha eglenceli bir dansdir. Bir tavir veya durus dansi degildir.

Zeybetiko ise bir ifade dansidir. Nasil dansettiginizden daha çok nasil durdugunuz önemlidir. Bazen bir sarhos'luk halini, bazen bir isyankarlik halini, bazen üzüntülü bir insani resmedersiniz. Ama bütün bu ifadelerin arasinda asil karakter olan maço durusu, bitirim durusu unutmamalisiniz.

Bu üç dansı kısa bir şekilde özetlemek gerekirse; zeibekiko duruşun çok fazla öne çıkmadığı bir eğlence dansıdır. Zeybek, duruşun ve ifadelerin çok fazla öne çıktığı bir gösteri dansıdır. Zeybetiko ise, tamamen bu iki dansın arasında yer alır. Zeybetiko, eğlenmekte olan bitirimlerin dansıdır. Yunanlıların deyişiyle "Kralların dansıdır".

Zeybetiko. Birçok yerde yazdigi gibi danslarin en heybetlisi, en muhtesemidir.Zeybetiko bireyselligin dansidir. Sadece kendin için ve kendi bildigin gibi oynarsin. Uyman gereken bir kural, yapman gereken bir figür, durman gereken bir nokta yoktur. Ister ziplar havalarda dans eder, ister yere düser, yerlerde sürünürsün. Herkesin genelde sik sik kullandigi standart bir kaç figür olmasina ragmen, tamamen dogaçlamadir. Herkes kendi zeybegini yapar.

Ara sira her ne kadar isin show kismina kaçiyor olsak da, aslinda zeybetiko show amaçli bir dans degildir. Çünkü zeybetiko'yu çogu kez kendin için, bazen de etkilemek istedigin kisi için yaparsin :o)  Açikçasi, bu kadar etkileyici baska bir dans da yoktur.

Her ne kadar bir erkek dansı gibi gözüksede, kadınlar tarafından da uygulanmaktadır. Aslında; Zeybetiko'nun ruhuna, yani o maço, külhani, bitirim havasina uyarak dans eden kadinlara çok iyi yakisir zeybetiko.